Sankcje za współpracę z Rosją: bez przebaczenia
Trudno podważyć decyzje o zamrożeniu majątków firm uznanych za wspierające Moskwę. Interes publiczny jest ważniejszy – stwierdził sąd.
Czy firma, której zamrożono majątek ze względu na domniemane związki z kremlowskim reżimem, może udowadniać pomyłkę urzędników? Teoretycznie, według przepisów, ma takie prawo. Jak jednak wynika z opublikowanego we wtorek uzasadnienia do jednego z najnowszych orzeczeń NSA w takich sprawach, ani urzędnicy, ani sędziowie nie analizują dogłębnie istoty sprawy. W „interesie publicznym” uznają przedsiębiorcę, niejako z automatu, za poplecznika Moskwy.
Ekonomia nie ma znaczenia
W wydanym 4 kwietnia wyroku NSA nie zgodził się na wnoszone przez spółkę wstrzymanie wykonania decyzji o zamrożeniu jej majątku. Decyzję wydał minister spraw wewnętrznych i administracji na podstawie specustawy sankcyjnej.
Spółka argumentowała, że nałożone na nią środki uniemożliwiają jej normalne funkcjonowanie. W rezultacie zamrożenia majątku nie może ona wypłacać swoim pracownikom...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta